Diendusas ratos – gulēt vai labāk izvairīties?

diendusas ratos

Pēdējā laikā plaši tiek diskutēts jautājums par bērna miegu ratos. Viens speciālists pauž vienu viedokli, cits atkal diametrāli pretēju viedokli. Domāju, ka šajā informācijas apjomā jaunās māmiņas bieži vien var apmaldīties un nesaprast, kā tad ir pareizi. Diendusas un rati. Vai šīs divas lietas ir savienojamas? Vai diendusas ratos ir pieļaujamas? Vai gulēšana ratos netraucē bērna miega kvalitātei?

Šajā bloga ierakstā centīšos rast atbildes uz šiem jautājumiem daloties ar savu pieredzi kā miega konsultante un mamma. Domāju, ka nav tādas vienotas patiesības par to, kā tad ir pareizi. Šis jautājums vienmēr būs atkarīgs no tā, kā pats bērns jūtas, kāda ir ikdienas sadzīve, vai ir vēl kāds brālis māsa utt..Tāpēc šeit vēlos padalīties ar savu pieredzi diendusu gulēšanas jautājumā, kas varētu palīdzēt vairāk izprast šo visu no bērna miega viedokļa. Kā arī došu dažus padomus, kā labāk būtu organizēt gulēšanu ikdienā, lai tā visiem būtu piemērota.

 

Diendusas ratos dažādos veidos

 

Jāsāk ar to, ka ir dažādi veidi kā bērns var gulēt ratos. Viens bērns var nogulēt stāvošos ratos pie mājas 2h nemostoties, kamēr cits bērns gulēs tikai tad, kad rati būs kustībā.  Ir bērni, kuri var iemigt ratiem nekustoties, bet ir bērni, kuriem vajag kustību, lai iemigtu un savienotu miega fāzes.

Vissliktākais variants bērnam attiecībā uz diendusu kvalitāti ratos noteikti būs tad, kad bērns spēj gulēt tikai braucošos ratos. Līdz ko rati apstājas, tā bērns mostas. Šāda gulēšana ratos norāda uz to, ka tiek gulēts ļoti, ļoti seklā miegā un bērns nespēj ieslīgt dziļākā miega fāzē. Pēc šāda miega bērns nebūs ne pilnvērtīgi atpūties, ne atjaunojis sava enerģijas rezerves atlikušajai dienas daļai. Šādas diendusas ratos var atstāt lielu iespaidu uz bērna kopējo labsajūtu un nakts miega kvalitāti.

Ja bērns ikdienā stāvošos ratos spēj nogulēt tur 1-2h no vietas nemostoties, tad šāda opcija varētu būt pieļaujama. Visticamākais, ka bērnam tiek arī dziļāks un kvalitatīvāks miegs. Ja vecāki nesatraucas par to, ka pēc tam bērnu varētu būt ļoti organizēt diendusas mājās, kā arī nav traucēts naktsmiers…tad kāpēc gan nē?!

Ja bērnam ir tendence iemigt tikai ar šūpošanu un esot kustībā, bet pēc tam var gulēt stāvošos ratos, tad šī opcija arī varētu būt vēl pieņemama pie nosacījuma, ja nakts miegs ir labs un bērns ir omulīgs. Vienīgās bažas šeit noteikti ir par to, ka bērnam var izveidoties asociācija ar iemigšanu šūpojot/esot kustībā. līdz ar to diendusu gulēšana mājās varētu būt stipri apgrūtinoša. Tomēr, ja bērnam ir tendence ratos pamosties pēc katras miega fāzes un atkal ir jāiešūpina, tad šāds miegs jau var būt saraustīts un nekvalitatīvs, kā arī var norādīt uz izveidojušos asociāciju ar aizmigšanu šūpojot/kustībā.

 

Plusi un mīnusi

 

Diendusas ratos – kādas ir galvenās priekšrocības un trūkumi? Domāju, ka ir vērts paanalizēt tuvāk, lai padziļinātāk izprastu šo jautājumu.

 

Plusi diendusām ratos

 

  • Vieglāka iemigšana

Ja bērns nav radis gulēt gultiņā vai arī bērnam ir pārvilkts nomoda laiks (izveidojies pārgurums), tad ir pašsaprotami tas, ka bērnam vieglāk būs iemigt ratos nekā mājās savā gultā. Kustība un šūpošana dara savu. Pilnīgi arī saprotu mammas, kas bieži vien arī izvēlas par šo opciju tā vietā, lai bērnam piedāvātu diendusas gultiņā, jo noteikti spēj pataupīt dažas nervu šūnas.

  • Svaigs gaiss un fiziskas aktivitātes

Pozitīvais aspekts ratu pastaigām vienmēr ir tas, ka bērna diendusas laikā mamma var izkustēties un ieelpot svaigu gaisu, pabūt mierā. Tieši tāpat kā mazam bērnam – svaigs gaiss ir nepieciešams.

  • Iespējami garākas diendusas nekā mājās

Ja bērnam ir problēmas ar diendusu garumu mājās, tad bieži vien pagulēšana ratos ir kā glābējs, lai bērns varētu ilgāk pagulēt. Tikai jautājums, vai garāka diendusa ratos būs kvalitatīvāka par pagulētu īsāku diendusu mājās un mierā.

  • Patīkamo var apvienot ar lietderīgo

Ratu pastaiga un bērna pagulēšana ratos var kalpot kā labs palīgs braucienam uz veikalu, pie ārsta, atpūtā pie dabas un ciemos.

 

Mīnusi diendusām ratos

 

  • Var veidoties nevēlama gulēšanas asociācija

Ja ikdienā diendusas tiks piedāvātas tikai un vienīgi ratos, tad bērnam veidosies stiprs ieradums ratus uzskatīt par savu guļvietu. Kā arī, ja bērns vienmēr ratos aizmieg kustībā (braucot vai šūpojot), tad arī šāda aizmigšana var kļūt par asociāciju, bez kā bērns arī nevēlēsies aizmigt. Brīdī, kad ģimene vēlēsies pāriet uz diendusu gulēšanu mājās, pārejas process uz savu gultiņu var būt grūts. Bērns, kurš visu laiku būs gulējis ratos, nesapratīs, kas ir jādara gultiņā un būs raudāšana. Un ja bērns ir ieradis pie aizmigšanas tikai kustībā, tad arī šis faktors apgrūtinās aizmigšanas procesu mājās, jo bērns negulēs, kamēr nav kustība vai iešūpošana.

  • Nekvalitatīvs miegs

Pētījumi rāda, ka vislabākais miegs ir guļot tumšā vidē un mierā. Brīdī, kad tiek gulēts laukā lielā troksnī un spilgtā gaismā, miegs var būt iztraucēts un var tikt kavēta miega hormona melatonīna izstrāde (lasiet šeit). Kā arī, ja gulēšana notiek tikai braucošos ratos, tad bērnam  var tik liegta spēja ieslīgt dziļajā miega fāzē un līdz ar to bērns pēc šādas diendusas var būt neizgulējies. Gulēšanu braucošos ratos var salīdzināt ar gulēšanu braucošā auto pieaugušajiem. Padomājiet, kāda jums pašiem ir sajūta pēc pagulēta miega braucošā auto? Vai esat pilnībā izgulējušies un atjaunojušies, jūtaties ļoti labi?

  • Miega problēmas naktī

Ja bērns nesaņem pietiekoši kvalitatīva miega pa dienu, tad tas var atstāt iespaidu uz miega kvalitāti naktī. Bērnam var būt izteiktas mošanās uz saguruma pamata naktī (vairākas mošanās, raudāšana, grūtības iemigt, agrie rīta cēlieni). To var veicināt nekvalitatīvs miegs pa dienu.

  • Paaugstināts PNS risks

Visdrošākā vieta bērnam gulēšanai vienmēr būs sava gultiņa. Rati kā guļvieta bērniem nav droša līdz gada vecumam. Bērns no ratiem var izkrist, sēdošos ratos var gulēt ar noliektu galvu uz priekšu un nosmakt, kā arī var ieķerties drošības siksnās, uzbraukt uz ceļa utt. Tāpēc vecākiem rūpīgi jāizvērtē, vai vēlas pakļaut riskam savu bērnu.  Amerikas Pediatrijas Asociācijas pētījumi rāda, ka pēdējo 10 gadu laikā no kopsummā 348 zīdaiņa nāves gadījumiem sēdošās  un braucamās palīgierīcēs,  2% jeb 7 zīdaiņu nāves gadījumi ir bijuši bērnam esot ratos (skatīt šeit).

  • Nepiemērots diendusas garums bērnam

Gulēšana ratos (it īpaši braucošos) var radīt arī dienas ritma problēmas. Dažkārt bērniem, kas mīl gulēt braucošos ratos, ir tendence gulēt ļoti garas diendusas. Ļoti garas diendusas, savukārt, var atstāt ietekmi uz kopējo bērna dienas ritmu to pasliktinot, kā arī var radīt problēmas ar nakts miegu. Arī pārāk garu diendusu gulēšana var būt kā cēlonis sliktam nakts miegam.

 

Ieteikumi diendusām ratos

 

Skaidrs ir tas, ka ne vienmēr ģimenes spēs pieturēties pie diendusām mājās, jo visi esam cilvēki. Ir vajadzīga arī atpūta, izbraucieni, iziet uz veikalu, apciemot radiniekus, kas nozīmē, ka no gulēšanas ratos mēs 100% nevarēsim nekad izvairīties. Tomēr, lai maksimāli pasaudzētu miega kvalitāti bērnam un varētu pēc iespējas izvairīties no dažāda veida miega problēmām un ar citiem to saistītiem aspektiem, ir lietas, ko var ieviest, lai pēc iespējas veiksmīgāk varētu organizēt diendusas ratos.

  • Gulēšana ratos – tikai vecāku tiešā uzraudzībā!

Ja ģimene nolemj par bērna gulēšanu ratos, tad pats svarīgākais ieteikums ir gulēt tikai vecāku uzraudzībā un neatstāt bērnu vienu guļošu ratos ne pie kādiem apstākļiem (arī nomodā nē!)!!! Citādāk var būt viens mirklis novērstas uzmanības un tas var beigties traģiski. Neatstājiet pat uz mirkli, lai ietu paspēlēties rotaļu laukumā ar vecāko bērnu novēršot skatu no bērna.

  • Pirmās dzīves nedēļas un mēneši – var kādu diendusu gulēt ratos

Kāda pagulēta diendusa pirmajās dzīves nedēļās un mēnešos ratos noteikti ir pieļaujama un neatstās sliktu iespaidu uz kopējo miega kvalitāti un nevēlamu asociāciju rašanos. No aptuveni 2 mēnešu vecuma bērna cirkādais (diennakts) miega ritms sāk tikai izstrādāties. Līdz šim laikam mazulim noteikti nebūs paredzams un nostabilizēts dienas ritms, līdz ar to šajā laikā bērns var gulēt ļoti neparedzami gan ratos, gan mājās.  Nav jāuztraucas par to, ka tas varētu traucēt bērna kopējai miega kvalitātei.

  • Ievērojiet 80/20 principu attiecībā uz gulēšanu ratos

Ja vecāki vēlas savam bērnam izmantot ratus diendusu gulēšanai, tad darīt to ar saprātu. Lai nenonāktu pie augstāk minētajām asociāciju problēmām (bērns par savu gultu uzskata ratus, spēj iemigt tikai kustībā), ir svarīgi ievērot balansu jautājumā attiecībā uz guļvietām. Kādu dienu diendusas var pagulēt mājās, kādu dienu iziet laukā pastaigāties uz 1 diendusu. Ja pieturēsieties pie principa 80% mājās savā gultiņā, 20% gulēšana ratos, tad ar kopējo miega kvalitāti visam vajadzētu būt labi.

  • 4-3 diendusas – plānot pēcpusdienas diendusas ārā

Ja bērnam ir izstrādājies paredzams ritms un guļ 4-3 diendusas pa dienu un ja vēlaties kādu diendusu gulēt laukā, tad ieteicams iešanu ārā plānot uz pēdējo 3. vai 4. diendusu. Pirmās 2 diendusas ir ļoti svarīgas no miega kvalitātes viedokļa, tāpēc pirmos 2 miegus vienmēr labāk būtu plānot mājās. 3. un 4. miega galvenā funkcija ir savienot pirmās 2 svarīgākās diendusas ar naktsmieru. Šīs diendusas vairs nepilda tik ļoti svarīgu atjaunojošo funkciju, kā to dara pirmās divas diendusas. Attiecīgi, pagulēta 3. vai 4. diendusa ratos, visticamākais, nenodarīs neko ārkārtēji sliktu kopējai miega kvalitātei bērnam. Un tas ir pilnīgi optimāli, ka šīs pēdējās diendusas ir 30-40 min garas. Šīs diendusas arī var labāk izmantot pārbraucieniem ar mašīnu, kur iekļautu arī pagulēšanu.

  • 2-1 diendusas – diendusas iespēju robežās piedāvāt gultiņā un nomoda laiku pavadīt aktivitātēs ārā

Sākot no 2 diendusām būtu ieteicams sākt plānot diendusas mājās, lai pasargātu abu diendusu kvalitāti. Tā kā šajā brīdī var pāriet uz pastaigām svaigā gaisā nomoda laikā, lai neatņemtu nepieciešamību pēc svaiga gaisa un fiziskām aktivitātēm. Vislabāk pastaigu var plānot uzreiz pēc diendusas pagulēšanas, jo tad bērns būs mierīgs un izgulējies.

 Tā kā pāreja uz 2 diendusām notiek aptuveni ap 6-8 mēnešu vecumu, tad šis jau ir laiks, kad arī pats bērns izrāda lielāku interesi par apkārt notiekošo, vēro, sāk sēdēt. Tāpēc šajā vecumā jau būtu vieglāk organizēt pastaigas nomoda laikā. Diendusām mājās arī ir savi plusi. Kamēr bērns guļ mājās, mamma var nesteidzīgi padzert kafiju un izbaudīt maltīti vienatnē, tā veltot laiku sev.

Protams, saprotu, ka ne vienmēr visas gulēšanas varēs 100% nodrošināt mājās. Ja ir plānoti izbraucieni, atpūta, ciemošanās, kur arī plānota pagulēšana, tad ieteikums labāk plānot gulēšanu ratos arī uz pēcpusdienas miegu (2 diendusām), tā pasargājot pirmo diendusu.

  • Miega problēmas naktī – diendusas plānot mājās

Ir bērni, kuri guļ ratos un labi guļ naktī. Ja gulēšana netraucē pašam bērnam un viņš jūtas labi, naktis ir mierīgas, tad kāpēc nē. Ja bērns brauc ratos un guļ, ikdienā ir noguris, naktīs ir vairākas izteiktas mošanās, grūtības iemigt un raudāšana, tad es noteikti aicinātu apsvērt pāriet no diendusām ratos uz gulēšanu gultiņā. Kvalitatīvāks miegs mājās var palīdzēt uzlabot nakts miega kvalitāti un kopējo bērna pašsajūtu.

Nobeigumā es vēlos teikt to, ka nav tādas vienotas patiesības par to, kā tad ir pareizi – gulēt ratos vai nē. Protams, es esmu par gulēšanu mājās un savā gultā, kur vienmēr būs vislabākais un kvalitatīvākais miegs. Taču pati esmu mamma un saprotu, ka ne vienmēr to tā var realizēt. Tāpēc tas mans svarīgākais secinājums šajā jautājumā ir samērība. Diendusas ratos var plānot arī samērīgi, tad arī visam būtu jābūt labi. Vienmēr ir jāvadās pēc sava bērna, ja naktis ir mierīgas, bērns ir omulīgs un jūtas labi, tad arī gulēšana ratos noteikti nesagādā problēmas. Ja bērns ikdienā guļ tikai ratos un ir problēmas ar nakts miegu un bērna noskaņojumu ikdienā, tad gan noteikti ieteiktu stipri apsvērt gulēšanu mājās, lai arī tas varētu prasīt vairāk pacietības un laiku. Arī nekvalitatīvs miegs ratos var būt iemesls bērna miega problēmām.

Tomēr, pirms domāt par to, vai bērna negulēšanas un uzvedības pamatā ir gulēšana ratos, vispirms vienmēr ir svarīgi pārliecināties par bērna veselības stāvokli pie kvalificētas ārstniecības personas. Kā arī, visa šajā blogā paustā informācija ir manas personīgās iegūtās zināšanas un pieredze strādājot ar miega problēmām bērniem.