Oktobris – zīdaiņu pēkšņās nāves sindroma apzināšanās mēnesis

 

Oktobri pasaulē atzīmē kā zīdaiņu pēkšņā nāves sindroma apzināšanās mēnesi. Pēdējos gados šim jautājumam tiek pievērsta arvien lielāka uzmanība ar mērķi būtiski mazināt pēkšņā nāves sindroma risku pirmajos dzīves mēnešos. Tādēļ Miega pele vēlas aktualizēt šos jautājumus, lai jaundzimušo vecāki būtu informēti un spētu nodrošināt saviem mazuļiem drošu un patīkamu gulēšanu.

1.NOTEIKUMS
VIENMĒR LIECIET SAVU MAZULI GULĒT TIKAI UZ MUGURAS!

 

Šī mazulim ir visdrošākā pozīcija gulēšanai, jo:

✅Guļot uz muguras bērnam pilnībā tiek atbrīvoti elpceļi.
✅Tiek nodrošināta vislabākā skābekļa piekļuve plaušām.
✅ Nav jāuztraucas par pēkšņu aizrīšanās risku piena atgrūšanas gadījumā. Mazulim ir izstrādājies dabīgs reflekss pagriezt galviņu uz sāniem uz izspļaut atlikušo pieniņu ārā.
✅ Tā kā elpceļi ir daudz atbrīvotāki guļot uz muguras, ir daudz vieglāk arī atklepoties, nekā guļot uz sāniem vai vēdera, kad elpceļi nav pilnībā atbrīvoti.
✅Iespējama izvairīšanās no mazuļa pārkaršanas riska.

⛔️Mazulim guļot uz sāniem ir augsts apvelšanās risks uz vēdera.
⛔️Gulēšana uz vēdera var paaugstināt risku ar nosmakšanu nepilnvērtīgas skābekļa pieplūdes dēļ. Ir augsts risks, ka guļot uz vēdera bērni līdz ar savu izelpu var pastiprinātāk ieelpot savu izelpoto oglekļa dioksīdu, strauji mazinot skābekļa klātbūtni organismā.

Tā vietā izmantojiet mazuļa nomoda laiku un ļaujiet izbaudīt priekus uz vēdera esot nomodā. Brīdī, kad bērniņš jau pats prot apvelties uz vēdera un atpakaļ, tad var uzskatīt, ka viņš jau spēj kontrolēt situāciju. Tāpēc, ja gulēšanas laikā pats apveļas uz vēdera, vairs nav nepieciešams bērnu pozicionēt atpakaļ uz muguras.