Drīzumā ir gaidāma pāreja uz vasaras laiku. Notiks pulksteņu griešana 1 stundu uz priekšu. Tas nozīmē, ka varēsim celties par stundu vēlāk, nekā tas ir bijis iepriekš. Labā ziņa ir tā, ka šī pāreja ,salīdzinājumā ar pāreju uz ziemas laiku,  ir daudz vienkāršāka un vieglāka bērnam. Kādi tad ir iespējamie scenāriji pārejai uz vasaras laiku?

 

1. Nedarīt neko!

 

Pāreja uz vasaras laiku bērnam ir vieglāk panesama. Tā neietver agrāku mošanos no rīta, kā tas ir uz ziemas laiku.  Parasti agrāka mošanās veicina lielāku nogurumu un grūtības izturēt līdz normālam diendusas laikam, tomēr šai pārejai tas nav aktuāli. Tāpēc viens no vieglākajiem variantiem ir neiespringt uz laika maiņu un ļaut bērnam pašam iekārtoties jaunajā dienas ritmā. Īzī pīzī! Tā kā bērnam bioloģiskais miega ritms ir ļoti spēcīgs un ir patiesībā grūti iet pret to, tad visticamākais, ka bērns jau pēc pāris dienām būs atpakaļ savā ierastajā ritmā pārejā uz vasaras laiku.

Padoms! Pāreja uz vasaras laiku ir jāizmanto arī bērniem, kuriem ir tendence ikdienā ļoti agri mosties. Pulksteņa pārgriešana var palīdzēt ievirzīt visu dienas ritmu mazliet vēlāk pa dienu.

 

2. Laicīgi gatavoties, ik pa pāris dienām sākot dienu par 15 min agrāk nekā tas bija iepriekš!

 

Ja vēlaties stingri pieturēties pie ierastā ritma jau pulksteņa pagriešanas brīdī, tad laicīgi tam var sākt tam gatavoties. VIsmaz nedēļu iepriekš sāciet celties par 15 min agrāk no rīta, pieturieties pie šāda mošanās laika divas/trīs dienas. Tas pabīdīs jau visu ritmu par 15 min agrāk pa dienu. Divas/trīs dienas pagājušas, atkal sāciet dienu par 15 min ātrāk nekā tas bija iepriekš. Tādā veidā nonāksiet līdz mošanās laikam, kas būs stundu agrāks nekā iepriekš un kad pulksteņi tiks pagriezti, tad mošanās laiks jau automātiski iekārtosies vecajā ierastajā ritmā.

Padoms! Šī opcija pārejai uz vasaras laiku varētu būt piemērotāka zīdaiņiem, kuri ir ļoti jutīgi uz dienas ritma pārmaiņām. Tomēr, šī opcija būs efektīva tikai tiem bērniem, kuriem mošanās laiks katru rītu ir nemainīgs.

 

3. Mosties par 1h agrāk pēc pulksteņa pagriešanas

 

Vēl viena ļoti vienkārša pieeja, lai ātri ieietu jaunajā ritmā. Ja bērnam vienmēr mošanās laiks ir bijis 7 no rīta, tad pagriežot pulksteni 1h uz priekšu, pieturamies pie vecā mošanās laika un sākam dienu 7 no rīta. Tik ļoti vienkārši. Attiecīgi, arī viss pārējais dienas ritms paliks nemainīgs – diendusas būs tajos pašos laikos pa dienu, kā arī vakara gulēt iešanas laiks paliks nemainīgs. Vienīgais mīnuss, par 1h mazāk gulēts naktī, kas  var veicināt mazliet lielāku nogurumu pa dienu.

Padoms! Šī opcija pārejai uz vasaras laiku noteikti varētu būt piemērotāka bērniem, kuri nav ļoti jutīgi uz dienas ritma pārmaiņām, kā arī vecākiem bērniem, kuriem ikdienā ir svarīgi pieturēties pie vienāda ritma. Piemēram, bērnudārza vecuma bērni, kuriem viss pārējais dienas ritms dārziņā paliek nemainīgs (ēšana, gulēšana)

Kuru no stratēģijām izmantosi Tu?

Pāreja uz vasaras laiku; bērna miegs